Главная | О компании | Услуги | Цены | Клиенты | Учебный центр | Правопорядок | Вакансии | Контакты | Лицензии |

2014-05-28

Віктор Котляренко: Все життя когось охороняю


Із нагоди Дня прикордонника ветеран ДПС, учасник бойових дій, полковник запасу, а нині викладач навчального центру ПП «Скорпіон пульт», поділився не тільки спогадами про свій військовий шлях, а й роздумами про нинішній стан у Збройних силах України.

 

Уродженець м. Сміла Черкаської області, нині – лучанин, Віктор Котляренко віддав охороні державного кордону 20 років. Більше п’яти з них - був на війнах. Отримав 32 бойові нагороди, серед яких орден «Честь и слава».


- Вікторе Олексійовичу, у нашій країні мала статися надзвичайна ситуація, щоб про жахливий стан Збройних сил заговорити. А як було за радянських часів, армія і тоді ж не була ідеальною?

 

- Мене призвали 1969 році в прикордонні війська. Служив солдатом в Туркменістані на кордоні з Іраном, тобто з капіталістичною країною. У той час, самі знаєте, кінець 60-х – початок 70-х була холодна війна. НАТО, СЕАТО, СЕНТО – яких тільки блоків військових не було.


17 років я прослужив в Середній Азії. Спочатку солдатом строкової, а по закінченні вищого прикордонного командного училища в місті Алма-Аті, тодішній столиці Казахстану, за розподілом потрапив теж до Середньої Азії.

 

Середня Азія виховує мужніх людей. Це – спекота 50-65 градусів, нестача води, суцільні пустелі, жорсткі умови. Треба мати витримку, навіть – мужність, щоб служити там по 15 – 20, а то й по 25 років. Нас не заміняли, як в Радянській армії: хто п’ять років відслужив в Середній Азії, їх переводили в Німеччину, Польщу чи Чехословаччину.


Тобто прикордонні війська – це була окрема категорія військових?


– Прикордонні війська були при КДБ СРСР. У нас був свій начальник військ, але підпорядковувалися Раді Міністрів СРСР, тобто Андропову. Це були елітні політичні війська, куди брали порядних, дисциплінованих, перевірених людей. Щоб ні батьки, ні вони не притягувалися до кримінальної відповідальності. Все – на високій партійно-політичній моралі.


Солдатом я служив на 12-й оперативній заставі. Через 50 метрів – лінія кордону. Дуже рідко, але були випадки, коли військові через неприємності втікали в Іран. Хоча укріплення кордону не дозволяло вештатися туди-сюди. Між двома рядами системи «С100» (вона складалася із 23 ниток колючої проволоки, і працювала індуктивним методом – при замиканні спрацьовував сигнал і надходив черговому по заставі) розміщалися різні інженерні споруди, колюча проволока «спотикач», різні заплутуючі пристрої. Одні ділянки при спрацюванні системи перекривалися автоматично, на інші – треба було вискакувати самим солдатам і перекривали кордон. А там вже дивилися по ситуації: чи людина робила спробу пройти, чи тварина. На озброєнні мали автомати, кулемети і гранатомети.


Але тоді, звичайно, були інші люди, інше покоління, виховане в патріотичному дусі. Та й взагалі, відрізнялася сама ідеологія. Велася робота з особовим складом, тому солдати і офіцери не скаржилися на важкі умови.


– Тепер інакше організована охорона державного кордону.


– Звичайно, бо змінилася передусім політична обстановка. Хоч і з’явилося більше кордону з Білоруссю та Росією, укріплених постів і нарядів немає. Переважно – стаціонарні пости, які несуть службу у визначених місцях на залізничних, автомобільних та пішохідних пунктах пропуску. Зараз термін «застава» ліквідували, є тільки прикордонні «відділи».


Коли Союз розпався, багато офіцерів-українців (бо всю Середню Азію охороняли переважно українці, росіян було дуже мало) просилися на батьківщину. Саме з них формували нові прикордонні загони в Україні.


- Чим відрізняються нинішні відділи від колишніх застав?


– Щільність охорони кордону вже не та, види нарядів не ті, колючого дроту практично немає, таких, як у наш час, технічних засобів, а ходять рухомі пости: піші з собаками, на автомобілях, мотоциклах, квадрациклах, снігоходах, на Бузі – моторні човни є. Вони весь час рухаються по рокадній дорозі вздовж державного кордону. Тепер прикордонники ловлять нелегалів та контрабандистів.


- Чи вважаєте доречним повний перехід на контрактну систему української армії?

 

– Хіба частково. А якщо повністю, то треба забезпечити нормальну зарплату. Контрактник отримує 1,5-2,5 тис. грн.. За ці гроші тепер не наймеш квартиру. А ще сім’ю прогодувати. Люди йдуть, пробують, але потім розривають контракт. Поки що наша держава не може забезпечити військових житлом та належними умовами життя. А солдат строкової служби – особа підневільна. Йому належить норма забезпечення у всіх відношеннях: одягнути і взути, нагодувати і в казармах розмістити. Враховуючи нинішній стан армії, країна не готова зробити повністю її контрактною. Треба мінімум п’ять-десять років. Тим більше, що воєнна обстановка на сході України.


– Ваша думка, як бойового офіцера, хто винен у трагедії під Волновахою 22 травня, коли загинули наші хлопці – бійці з 51-ї механізованої бригади?


– За свідченнями очевидців, які зараз лікуються у Луцьку, у військовому госпіталі, їх командири проявили неповний професіоналізм. Не виставили бойову охорону, дозор, не провели розвідку, неправильно розставили бойові порядки. Тобто занадто розслабилися і халатно поставилися до своїх обов’язків. Вони дозволили розвідці супротивника, під виглядом місцевих жителів, вивідати обстановку.


– На війні в Афганістані, де Ви були, могли б таке допустити?


– Там ми весь час перебували в підвищеній бойовій готовності, чекали нападу у будь-яку мить. А тут хлопці – на своїй землі. І вони загинули, захищаючи її.


– Вам довелося організовувати Луцький прикордонний загін?


– Мене перевели в Україну, пішовши на зустріч моєму проханню. Спочатку організовував прикордонний загін у Дрогобичі, а коли Союз розпався – у Луцьку на базі ракетної дивізії. Був заступником. У той час, а це був жовтень 1992, нам перейшло у спадок шість застав із Польщею і 900 кілометрів із Білоруссю аж до Овруча.


В Україні я прослужив прикордонником тільки три роки. Але моя робота у статусі пенсіонера також має відношення до охорони. Десять років був начальником охорони на Луцькому автозаводі від ПП «Скорпіон пульт». Тепер викладач у навчальному центрі цієї фірми. Я все життя когось охороняю.


 

Повністю інтерв’ю з Віктором Котляренком читайте на сайтах «Волинь-Інновація» та «ВолиньPost».

 

На фото 1: Під час традиційних зборів у День прикордонника.

На фото 2: Віктор Котляренко (справа) зі своїм зятем – теж ветераном прикордонної служби Анатолієм Бєляковим.

На фото 3: Із Миколою Пугачем – нині заступником голови організації ветеранів державної прикордонної служби Волинської області.О компании
Служба охраны "Скорпион пульт" имеет высокую
репутацию и многолетний опыт, благодаря
которым услугами компании пользуются гиганты
промышленности, банки, предприятия и
физические лица по всей Украине.


Услуги
Мы предлагаем защиту Вас и Вашего бизнеса в

любом режиме охраны. Наши спецыалисты готовы
выехать на встречу с вами для обсуждения деталей
органиции охраны Вас и Вашего объекта.


Учебный центр
В учебном центре проводится комлексное
профессионально-техническое обучение и
повышение квалификации кадров для
государственных и частных структур по
специальностям "охранник"(квалификации 1-3 разрядов)


Правопорядок

На базе службы охраны «Скорпион пульт»
создан специализированый отряд содействия милиции
«Правопорядок» по охране общественного порядка.
Каждый вечер на патрулирование выежает
автомобиль с профессионалпми фирмы и работниками милиции.

Новости

2017-05-23

Працівники приватного підприємства «Скорпіон пульт» запобігли у Луцьку викраденню ювелірних виробів із кіоска.


2017-05-10
7 травня 2017 р. у Луцьку відбувся турнір із контактного карате, присвячений пам’яті майстрів бойових мистецтв Володимира Горшкова, Володимира Степанюка та Сергія Трикоза.

2017-04-13

Уклавши угоду з товариством «Директорія кіно», протягом лютого-квітня охоронники ПП «Скорпіон пульт» забезпечували спокійну робочу обстановку зйомкам національного фільму українсько-чеського виробництва.


2017-03-17

Акредитаційна комісія України атестувала приватне підприємство «Скорпіон пульт» як надавача освітніх послуг із професійно-технічного навчання та підвищення кваліфікації кадрів за спеціальністю «охоронник».


2017-02-23

 

Охоронникам приватної фірми вперше доведеться пильнувати знімальний майданчик.


2016-12-22
У скорпіонівців з’явилися нові друзі у Луцькому навчально-реабілітаційному центрі.

2016-11-18

«Скорпіон пульт» та Патрульна поліція Луцька разом із вихованцями Луцького навчально-реабілітаційного центру здійснили подорож у Країну дорожніх знаків.


2016-10-04

2 жовтня - втретє у Луцьку - в «Адреналін-сіті» відбулася дитячо-юнацька Відкрита першість Волинської області з карате.


2016-08-12

Такими словами похвалив роботу наших колег на сторінках свого видання (від 11 серпня 2016 №32) шеф-редактор газети «Вісник+К», заслужений журналіст України Євген Хотимчук, розповідаючи, в яку ситуацію потрапила його сім’я, коли до його домівки вдерлися непрохані гості.


2016-07-11

 

Протягом футбольного місяця ПП «Скорпіон пульт» забезпечував на Театральному майдані обласного центру порядок.


2016-05-30

 

«Скорпіон пульт» привітав учнів четвертого класу Луцького навчально-реабілітаційного центру із закінченням навчального року.


2016-05-23

У прокуратурі Волині відбулося засідання нового складу консультативної ради.


2016-03-14

«Скорпіон пульт» підтримав проведення дитячо-юнацької Відкритої першості Волинської області з карате, присвяченої пам’яті видатного тренера Сергія Трикоза, яка відбулася 13 березня у Луцьку.


2016-02-24

Представники ГО «Правопорядок» завадили грабіжникам «почистити» новобудову.


2016-02-15

Працівники охоронної фірми «Скорпіон пульт» отримали пам’ятні медалі «25 років виведення військ із Афганістану».


2015-12-22

«Скорпіон пульт» запросив підшефний клас на захоплююче новорічно-різдвяне дійство у Волинський обласний академічний театр ляльок.


2015-10-01

Так вважає колишній кадровий офіцер Сергій Зайчук, нині – працівник охоронної фірми «Скорпіон пульт», котрий торік добровільно зголосився піти до війська.


2015-09-21

Організували змагання ГО «Волинський союз кікбоксингу та рукопашного бою» та Клуб спортивного карате «Волинь».


2015-07-20

Представники ГО «Правопорядок» затримали злодіїв, які надумали поживитися посеред ночі.


Архив новостей

01042 г.Киев, ул. Патриса Лумумбы, 4/6 корпус А, офис 818
(044) 200-17-06, 063-144-24-02
43005 г. Луцк, пр. Победы, 1
(0332) 23-24-14(тел./факс), 77-03-73, 77-04-93, 067-726-04-83